Problemowy aquaplanning
W momencie, gdy w oponie jest duże ciśnienie i kiedy konfrontuje się ona z taflą wody zgromadzonej na jezdni, istnieje wysokie ryzyko, że opona utraci przyczepność, co jest równoznaczne z zachwianiem bezpieczeństwa pasażerów i kierowcy. W takich sytuacjach poślizgi są na porządku dziennym, dlatego warto nauczyć się przejmowania w porę kontroli nad pojazdem mechanicznym, przez co zapobiegniemy takim sytuacjom. Aby zapobiec zjawisku aquaplanning warto zadbać o to, aby regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia w oponach.
Jeśli opony są zużyte lub stare, uszkodzone lub pełne drobnych pęknięć nie należy tego problemu lekceważyć, ponieważ może to być równoważne z przepuszczalnością gromadzonego w nich powietrza i nasilać zjawisko aquaplanningu. Zatem wystarczy poświęcić trochę czasu, aby uzupełnić brakujące powietrze w oponach. Jeśli natomiast dostrzeżemy starcie bieżnika czy ścieranie się opon warto je wymienić na nowe.
Należy mieć również na swojej uwadze, iż nieprawidłowa głębokość bieżnika, stan opon oraz prędkość, z jaką poruszamy się po drodze mają wpływ na aquaplanning. Zatem jeśli regularnie dokonujemy pomiaru ciśnienia w oponach, dbamy o ich prawidłową konserwację i systematycznie wymieniamy, a także zachowujemy bezpieczną prędkość na drodze możemy być spokojni, co nie zmienia faktu, że ostrożność także jest zalecana.