(52) 320 40 33
883 342 352

Problemowy aquaplanning

Podróżując w czasie ulewy lub podczas nagłego pogorszenia się pogody często kierowcy mają problem ze zjawiskiem aquaplanning. Polega ono na tym, iż ogumienie samochodowe nie odprowadza prawidłowo nadmiaru wody, przez co gromadzi się ona przed ogumieniem, co w konsekwencji może spowodować brak przyczepności ogumienia względem danej nawierzchni.

 

W momencie, gdy w oponie jest duże ciśnienie i kiedy konfrontuje się ona z taflą wody zgromadzonej na jezdni, istnieje wysokie ryzyko, że opona utraci przyczepność, co jest równoznaczne z zachwianiem bezpieczeństwa pasażerów i kierowcy. W takich sytuacjach poślizgi są na porządku dziennym, dlatego warto nauczyć się przejmowania w porę kontroli nad pojazdem mechanicznym, przez co zapobiegniemy takim sytuacjom. Aby zapobiec zjawisku aquaplanning warto zadbać o to, aby regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia w oponach.

 

Jeśli opony są zużyte lub stare, uszkodzone lub pełne drobnych pęknięć nie należy tego problemu lekceważyć, ponieważ może to być równoważne z przepuszczalnością gromadzonego w nich powietrza i nasilać zjawisko aquaplanningu. Zatem wystarczy poświęcić trochę czasu, aby uzupełnić brakujące powietrze w oponach. Jeśli natomiast dostrzeżemy starcie bieżnika czy ścieranie się opon warto je wymienić na nowe.

 

Należy mieć również na swojej uwadze, iż nieprawidłowa głębokość bieżnika, stan opon oraz prędkość, z jaką poruszamy się po drodze mają wpływ na aquaplanning. Zatem jeśli regularnie dokonujemy pomiaru ciśnienia w oponach, dbamy o ich prawidłową konserwację i systematycznie wymieniamy, a także zachowujemy bezpieczną prędkość na drodze możemy być spokojni, co nie zmienia faktu, że ostrożność także jest zalecana.