(52) 342 15 65
lub 52 320 40 30

Elektroniczne opony?

Nasze samochody coraz częściej wyposażone są w nowoczesne udogodnienia, które samodzielnie parkują, nie dopuszczają do poślizgu, pilnują, by nie zjechać na sąsiedni pas. Okazuje się, że to nie koniec wynalazków. Naukowcy zza naszej zachodniej granicy ogłosili, że opracowali elektroniczne opony, które są w stanie same, w zależności od pogody, automatycznie dostosować się do warunków panujących na drodze.

Według zapewnień badaczy lipskiego Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur działanie opony elektronicznej opierałoby się na współpracy komputera pokładowego z rozbudowanym systemem czujników. Czujniki miałyby za zadanie określić, jakie warunki panują na drodze, natomiast komputer po wstępnej analizie ustaliłby, jakie ogumienie pasuje do danych warunków. Ale to nie wszystko. Komputer byłby również odpowiedzialny za zmianę kształtu bieżnika oraz charakterystykę gumowej mieszanki.

Naukowcy zapewniają, że to możliwe, a kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór materiałów. Aby taka „zmiana opon” była możliwa mieszanka wykorzystana do produkcji takiej opony powinna posiadać pamięć kształtu oraz zdolność do formatowania się. Na razie nie podano do wiadomości jak będzie wyglądała zmiana fizycznych parametrów owej mieszanki, jednak faktem jest, że Niemcy już swój pomysł opatentowali.

Być może za kilka lat będziemy mieli szanse stać się posiadaczami elektronicznych opon. Problemem może się jednak okazać cena takiego kompletu opon.