(52) 342 15 65
lub 52 320 40 30

Dbaj o bezpieczeństwo - sprawdzaj ciśnienie w oponach!

Według wyników badań przeprowadzonych przez firmę Goodyear kierowcy nie sprawdzają regularnie ciśnienia w oponach swoich samochodów! To wielki błąd ponieważ niedopompowane lub napompowane zbyt mocno opony mogą mieć znaczący wpływ na ogólne zachowanie się pojazdu oraz długość drogi hamowania!

Najczęściej popełnianym przez kierowców błędem jest po prostu brak kontroli ciśnienia w oponach, w wyniku czego kierowcy jeżdżą na niedopompowanych lub napompowanych zbyt mocno oponach. Inne błędy wynikają z niewłaściwego wykonywania pomiarów ciśnienia w oponach. Pomiary są przeprowadzane po przejechaniu kilku kilometrów, gdy opona jest już ciepła, co jest powodem błędnych wskazań urządzeń pomiarowych. Kierowcy nie biorą również pod uwagę ciężaru samochodu, tego czy samochód jest załadowany czy pusty, a to również ma bardzo ważny wpływ na ciśnienie w oponach.

 

Prawidłowe ciśnienie w oponach wzmacnianych

Pamiętajmy że wybierając opony wzmacniane o zwiększonej nośności to tak na prawdę żeby to w pełni wykorzystać musimy zwiększyć ciśnienie w oponach. Warto również dodać iż ogumienie takie nie jest bardziej odporne na uszkodzenia oraz nie zabezpiecza przez przebiciem opony bardziej niż zwykła opona. Ciśnienie w oponach odgrywa tutaj jednak kluczową rolę. Chodzi między innymi o oponach z oznaczeniem XL (źródło).

 

Wynika z tego, że kierowcy albo nie mierzą ciśnienia w oponach albo jak już, to robią to w niewłaściwy sposób. Według przeprowadzonych badań ciśnienie powietrza w oponach może spaść o 0,2 bara w przeciągu trzech miesięcy, wyłącznie w wyniku zachodzących każdego dnia procesów dyfuzyjnych. Dlatego najlepiej jest mierzyć ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu oraz dodatkowo przed każdą dłuższą podróżą. Nie jest to trudne, gdyż takiego pomiaru można dokonać za darmo praktycznie na każdej stacji benzynowej. Co ważne, ciśnienia w oponach nie należy sprawdzać „na oko”. Kopanie w  opony lub ocena wzrokowa z pewnością nie pozwolą prawidłowo ustalić czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe

 

Badania przeprowadzone przez firmę Goodyear wskazują, że niedopompowane, jak i napompowane zbyt mocno opony mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ wpływają na ogólne zachowanie się pojazdu oraz długość drogi hamowania. Przekłada się to również na nasze portfele ponieważ nieprawidłowe ciśnienie w oponach zmniejsza także potencjalną żywotność opon oraz może wpłynąć na zwiększenie poziomu zużycia paliwa.

 

Niewłaściwe ciśnienie w oponach

Niedopompowanie jak i napompowanie zbyt mocno opony sprawia, że jej bieżnik zużywa się nierównomiernie. Zbyt niskie ciśnienie prowadzi do wzrostu zużycia bieżnika na zewnętrznej powierzchni opony, natomiast zbyt wysokie – zwiększa zużycie bieżnika po stronie wewnętrznej. Z tych powodów bieżnik zużywa się szybciej i w nierównomierny sposób. Badania przeprowadzone przez Unię Europejską pokazują, że ponad 64% wszystkich samochodów ma słabo napompowane opony. W samochodach tych opony potrzebują większej ilości energii by toczyć się gładko, w wyniku czego zwiększa się zużycie paliwa, a my płacimy więcej.

 

Przed wyjazdem rodzinnym, podczas którego do samochodu oprócz całej rodziny zabierzemy również bagaże i wszystkie niezbędne rzeczy musimy wziąć pod uwagę obciążenie naszego auta, gdyż sprawia ono, że autem ciężej się kieruje, a ciśnienie w oponach ulega zamianie. Dlatego, gdy pojazd jest obciążony należy zwiększyć ciśnienie w oponach zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

 

Bezpieczeństwo i komfort

Właściwy poziom ciśnienia w oponach jest niezbędny do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Pozwala zachować najwyższe osiągi opon, ich właściwą przyczepność, a także zmniejszyć zużycie paliwa. Optymalne ciśnienie zmniejsza opory toczenia, pozwala kierowcy cieszyć się z i trwałości ogumienia, gdyż zwiększa odporność na uszkodzenia.

 

Tylko odpowiednio napompowane opony mogą prawidłowo wykonywać swoją pracę, zapewniając właściwą jakość prowadzenia pojazdu. Cięcej o samym ciśnieniu możecie przeczytać tutaj oraz tutaj.