(52) 320 40 33
883 342 352

Czy opony zimowe będą obowiązkowe?

Do tej pory, to kierowca decydował o tym, czy zmieni opony letnie na zimowe. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze w tym roku zmiana opon będzie obowiązkowa. Z taką propozycją wyszli posłowie z sejmowego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zgodnie z ich projektem, każdy kierowca miałby obowiązek jeździć na zimówkach już od 1 listopada do 31 marca.

 

Niedostosowanie się do tego wymogu będzie grozić otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Sam cel ustawy, choć zbudza wiele kontrowersji jest szczytny. Ma się bowiem poprawić poziom bezpieczeństwa na drogach. Wiadomo, że opony letnie zimą tracą przyczepność, a jazda staje się niebezpieczna.

 

Co jednak w sytuacji, kiedy zimowa aura nie nastanie wraz z początkiem listopada? Jazda na zimówkach podczas słonecznej pogody narażałyby kierowców na szybsze zużycie opon. Ponadto zimówki stosowane w zbyt wysokiej temperaturze nie tylko nie spełniają swoich funkcji, a nawet mogą powodować zagrożenie gdyż wydłuża się droga hamowania.

 

 

Opony zimowe w świetle prawa

Projekt zmian w kodeksie drogowym ma być gotowy we wrześniu. Dodajmy, że przepisy nakazujące stosowanie opon zimowych obowiązują już m.in. w Niemczech, Norwegii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Czechach, na Słowacji czy w krajach nadbałtyckich. Dodajmy jeszcze że ocieplenie klimatu sprawia że większość niezdecydowanych na sezonowe opony kierowców wybiera coraz czesciej opony wielosezonowe czyli całoroczne. Sprawdzają się one całkiem niezle w mieście oraz na ośnieżonych odcinkach dróg. Opony uniwersalne równie dobrze odprowadzają wodę co sprawia że jakzda na tego typu ogumieniu wpodczas deszczu jest bezpieczna.

 

Zobacz również najbezpieczniejsze modele opon całorocznych oraz letnich na popularnym blogu.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018