(52) 320 40 33
883 342 352

Czy należy wymieniać opony letnie na opony zimowe?

Dlaczego nie powinno się używać opon letnich w czasie zimy? Jakie właściwości mają opony zimowe, że sprawdzają się w tak trudnych warunkach? Czy opony zimowe to absolutna konieczność? Istnieje wiele sprzecznych opinii. Niniejszy artykuł rozwiewa niektóre z mitów dotyczących skuteczności opon letnich zimową porą.

Wielu kierowców twierdzi, że nie potrzebna jest wymiana opon letnich na zimowe. Uzasadniają to w różny sposób. Na przykład, że na polskich drogach nie panują aż tak trudne warunki; śnieg leży parę dni w roku. Inni uważają, że wysokość bieżnika opony letniej powinna przecież sobie poradzić w warunkach zimowych. Wielu utrwala i powiela jeszcze inne przekonania, czasami po prostu błędne, a innym razem zagrażające bezpieczeństwu i życiu. A jak naprawdę to wszystko wygląda? Jakie atuty posiadają opony zimowe, że tak ważna jest ich sezonowa wymiana?

 

Mieszanka gumy w oponie letniej przeznaczona jest do wyższych temperatur, a w niskich temperaturach traci ona swoje właściwości. Jedno krótkie zdanie, a wyjaśnia bardzo dużo. Podczas zbliżania się słupka rtęci do zera guma twardnieje i nie ma już takiej przyczepności. Opona letnia musi być trwała przy olbrzymich prędkościach i odporna na wysokie temperatury, zaś opona zimowa musi być cały czas elastyczna, nawet w warunkach, w jakich zwykła opona letnia będzie już twarda jak kamień.

Mieszanki opony zimowej są specjalnie przystosowane do tak niskich temperatur i mimo dużego mrozu guma nie twardnieje, a jest miękka i doskonale trzyma się nawierzchni.

   

Niemożliwym do przecenienia atutem jest też zachowanie zimowej opony na śniegu, którego nie da się porównać do opony letniej. Specjalna budowa lamelek, czyli skomplikowanych nacięć na bieżniku, pozwala oponie „wgryźć” się w śnieg i dzięki temu złapać odpowiednią przyczepność. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że utrata przyczepności na nachylonej drodze może skutkować przykrymi konsekwencjami.

Dlatego właśnie jest tak ważna zamiana opon letnich na zimowe. Pamiętajmy o tym, że robimy to dla bezpieczeństwa, a nie z powodu przykrego obowiązku. Mamy także obowiązek zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swojej rodzinie oraz innym użytkownikom drogi. A bez wątpienia żadnego zaprawionego kierowcę nie trzeba przekonywać do sezonowej wymiany ogumienia.