(52) 320 40 33
883 342 352

Cykl życia modelu opony

Na rynku oponiarskim praktycznie co sezon pojawiają się nowe opony zimowe i letnie. Producenci zastępują swoje flagowe modele nowymi, ulepszonymi gatunkami. Sporo kierowców jest zawiedziona, że gumy, na których jeździli kilka sezonów, muszą zastąpić czymś nowym, niesprawdzonym.

Zazwyczaj czas dystrybucji poszczególnego bieżnika trwa ok. 5 lat. Po tym okresie producenci wprowadzają stopniowo ulepszone modele. Początkowo dotyczy to popularniejszych rozmiarów, a z biegiem czasu do  wyparcia starego bieżnika  dochodzi w pozostałych rozmiarach. Nowości najczęściej pojawiają się w grupie premium – to właśnie na sprzedaż flagowych modeli kładziony jest największy nacisk. Można również zaobserwować, że stosunkowo częściej do zmian dochodzi u potentatów rynku – w asortymencie Goodyeara, Michelina czy Continentala.

Czasami wzór bieżnika z wycofywanej opony premium przenoszony jest do produkowanego ogumienia klasy ekonomicznej. Warto się zastanowić nad skorzystaniem z tego rodzaju rozwiązania, gdyż za dużo niższą cenę mamy oponę, która jakościowo nie dużo odbiega od tych z najwyższej półki.

Przymierzając się do zakupu nowego kompletu gum polecamy zrobić rozeznanie na rynku – które modele są nowością, a które lada chwila zostaną wycofane ze sprzedaży. Kupno takiego modelu może przysporzyć nam wielu kłopotów w sytuacji, gdy uszkodzimy jedną z opon, a dokupienie takiej samej okaże się karkołomnym zadaniem.