(52) 320 40 33
883 342 352

Co wybrać - opony nowe czy używane?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy na polskich drogach masowo pojawiają się opony tanie. Polacy szukają oszczędności, dlatego handlarze z używanym ogumieniem nadal mają się nieźle. Okazuje się jednak, że kilka groszy w kieszeni nie zastąpi nam gwarancji bezpieczeństwa jakie daje opona nowa. W tym artykule wyjaśnimy dlaczego nie warto kupować opon używanych.
 
Głównym powodem, dla którego polscy kierowcy nadal chętnie podejmują się zakupu ogumienia z drugiej ręki jest z całą pewnością cena. Trudno nie przyznać im tutaj racji. Jedna sztuka potrafi być tańsza od nowego odpowiednika nawet o połowę, a to działa na wyobraźnię. Niestety po pierwsze możemy zapomnieć o ewentualnych naprawach producenckich, ale co najważniejsze – większość z nas bez specjalistycznego sprzętu nie jest w stanie sprawdzić w jakim rzeczywistym stanie są opony, które chcemy nabyć.
 
Nierzadko okazuje się, że opony były używane w niewłaściwy dla nich sposób. Z zachodniego rynku w większości importowane są produkty posiadające ukryte wady, a w tym opony, które pochodzą z poważnych wypadków drogowych. Co prawda opona, która zostanie zdjęta z koła auta, które miało stłuczkę na pozór może wyglądać bez zarzutu – na ogół jednak problem stwarzają niewidoczne odkształcenia od wewnątrz, a to pierwszy powód do tego, aby naprawdę raz jeszcze przemyśleć zakupy; polecamy odwiedzić popularne w sieci poradniki oponiarskie, dzięki którym poznacie podstawowe czynniki, na jakie zwracać uwagę przy zakupie i doborze opon do waszego auta.
 
Opony, które kupisz z rynku wtórnego były nierzadko źle transportowane do Polski, a część zwyczajnie była zaniedbywana przez byłych właścicieli – coraz częściej można spotkać egzemplarze, które eksploatowano na niewłaściwym ciśnieniu. Warto zatem zwracać uwagę na czy profil ścierny jest poprawny i nie ma tutaj jakichś większych uchybień. Niestety, mało wprawnemu oku będzie ciężko to ocenić.
 
Całkowicie zgadzamy się ze stanowiskiem większości zakładów wulkanizacyjnych i specjalistów z branży. Zakup opon używanych to kiepska inwestycja, która często bywa zagrożeniem w drodze, a może się okazać, że przez źle dobrane ogumienie z rynku wtórnego będziemy zmuszeni do zakupu nowych egzemplarzy, przepłacając przy tym podwójnie.