Bezpieczne przechowywanie i wymiana opon
Aby zapewnić gumom jak najdłuższą żywotność należy zadbać o nie także wtedy, gdy z nich nie korzystamy. Pomiędzy sezonami dokonując wymiany opon ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnych serwisów wulkanizacyjnych. Tylko wtedy można mieć pewność, że wymiana dokonywana jest za pomocą specjalistycznego sprzętu. Oszczędzając na solidnym punkcie wymiany ryzykuje się uszkodzenie m.in. stopki czy obręczy opony, co znacząco wpłynie na jej dalszą eksploatację. Warto również skontrolować, czy przy montażu został założony nowy zawór oraz czy dokonano dokładnego wyważenia kół. Koniecznie trzeba skontrolować ciśnienie w oponach, bo jest to aspekt często bagatelizowany przez kierowców, a mocno wpływa na szybkość zużycia ogumienia.
Gdy wymiana opon przebiegnie pomyślnie, trzeba zadbać o los zdjętych opon. Do ich przechowywania może nam posłużyć jeden z serwisów, który za niewielką opłatą chętnie zaopiekuje się naszymi gumami. Jeżeli mamy warunki, możemy również sami zająć się swoimi oponami, pod warunkiem, że pomieszczenie, w którym będą przechowywane, jest odpowiednio zacienione i suche. Temperatura panująca w takim miejscu powinna być z przedziału -5 do +35 stopni Celsjusza. Zanim je odłożymy, warto zadbać o ich pielęgnacje. Oględzinom powinny być poddane bieżniki – zwracając baczną uwagę na wszelkie ciała obce, które się w nim zaklinowały. Jeżeli nie uszkodziły bieżnika, należy je delikatnie wyjąć (nie używając metalowych narzędzi!) a następnie odczyścić powierzchnię opony z zalegającego brudu. Tak zadbane ogumienie możemy przechowywać w różnych pozycjach. Jeżeli gumy leżakują na założonych felgach, najlepiej, aby leżały poziomo jedna na drugiej. Stawiając je pionowo ryzykuje się ich odkształcenie pod wpływem ciężaru felgi. Gdy opony zostały zdjęte z obręczy, ustawiamy je w pionie jedna przy drugiej, lub układamy tak jak w przypadku całych kół, pod warunkiem, że nie będzie to więcej, niż 10 opon. Nie powinno się ich przechowywać na hakach, gdyż mogą one uszkodzić gumę.
Omówione czynności nie są zbyt wymagające dla użytkowników pojazdu, nie zajmują też za dużo czasu. Mogą jednak zdecydowanie wydłużyć żywotność opon i w przyszłości zaprocentować oszczędnościami pozwalając na cieszenie się z używanych gum co najmniej jeden sezon więcej.